• Veľkonočné tvorenie – Gemerské osvetové stredisko

• Žiaci piateho ročníka sa 18.03.2024 v rámci výučby dejepisu – Zvyky a tradície – zúčastnili pracovných dielní v Gemerskom osvetovom stredisku na tému Veľkonočné tvorenie. V dvoch samostatných skupinách sa venovali praktickým činnostiam, ktoré boli zamerané na kreatívny rozvoj žiakov.

Aktívne absolvovali prednášku, počas ktorej sa mali možnosť dozvedieť, čo zahŕňa predveľkonočné obdobie (Stručková nedeľa, Smrtná nedeľa/Čierna, Kvetná nedeľa) a neskôr aký je pôvod zvykov počas veľkonočných sviatkoch. Dozvedeli sa napríklad, že vSlavošovciach, prípadne v blízkych obciach, bola napríklad rozlúčka so zimou, ako pozostatok z pohanského obdobia, prezývaná Hana alebo Baba – bohyňa zimy. Oheň symbolizoval zničenie všetkého zlého a voda symbolizovala očistu. Údajne sa šibačka začínala už o jednej hodine ráno a chlapci v skupinách navštevovali rodiny mladých dievčat za účelom, aby ich obliali s vodou. Dievky, ktoré mládenci obliali mali byť mladé, ohybné a svieže.