Prvé zmienky o výchove a vzdelaní sa datujú od polovice 17. storočia. V r. 1842 bola založená v obci evanjelická škola, v ktorej sa vyučovalo materinským jazykom. Po r. 1867 sa začalo pomaďarčovanie. V škole sa učilo maďarsky,

Vzdelávanie a výchovu detí ovplyvnila aj činnosť Slavošovských papierní. Pri továrni bola súkromná škola- jedna trieda pre deti zamestnancov, deti majiteľov učili súkromní učitelia. Zanikla začiatkom 20. storočia a deti prešli do obecnej školy. Po skončení 1. svetovej vojny sa začalo vyučovať v materinskom jazyku. Začiatkom 30. rokov navštevovalo školu 98 žiakov.

3.1.1964 sa dala do užívania škola pavilónového typu. Postavené boli 2 pavilóny s  12 triedami a hlavná budova, kde sídlilo riaditeľstvo školy, školská kuchyňa, jedáleň a kotolňa. Výstavba trvala 2 roky. V tom čase bolo v škole 454 žiakov, 17 tried.  13.03.1970 bol škole Ministerstvom školstva Slovenskej republiky udelený čestný názov: „Základná škola Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach“.

Slavošovce sú rodiskom P.E. Dobšinského, ktorý má pamätník v areáli školy.

V druhej polovici 70. rokov sa menila koncepcia vzdelávania, modernizoval sa obsah výučby, deväťročná ZŠ sa menila na osemročnú. V r. 1989 sa zmenila filozofia školy, menil sa obsah vzdelávania, učebnice, vytláčala sa ideológia zo školy, zanikla pionierska organizácia.

Začiatkom 90. rokov pribudla škole telocvičňa.

01.04.2002 získala škola právnu subjektivitu. Zriaďovateľom školy je Obec Slavošovce.